Laipnu lūdzam Jelgavas pilsētas slimnīcas mājaslapā. Lai izmantot balss palīgu, lūdzam iezīmēt tekstu un nospiest atskaņošanas ikonu.   Click to listen highlighted text! Laipnu lūdzam Jelgavas pilsētas slimnīcas mājaslapā. Lai izmantot balss palīgu, lūdzam iezīmēt tekstu un nospiest atskaņošanas ikonu.

Endoskopiskā

Home / Endoskopiskā

Endoskopijas kabinets atrodas slimnīcas 5.stāvā.

Pieteikties izmeklējumiem var klātienē Ambulatorās daļas reģistratūrā vai zvanot pa tālruni 63030364 darba dienās no 8.00 līdz 16.00. Līdzi paņemt ģimenes ārsta nosūtījumu un derīgu personu apliecinošu dokumentu! Bez ģimenes ārsta nosūtījuma endoskopiskie izmeklējumi pieejami par maksu pēc slimnīcas maksas pakalpojumu cenrāža.

Slimnīcas endoskopijas nodaļa ir mūsdienu prasībām atbilstoša gremošanas trakta endoskopiju veikšanai paredzēta nodaļa ar jaunu un modernu videoendoskopisku aparatūru. Endoskopijas nodaļa vairāk nekā 25 gadus nodrošina galvenokārt diagnostiskus kā arī terapeitiskus pasākumus slimību noteikšanā un ārstēšanā. Nodaļā gadā veic ap 3000 dažādu endoskopisku izmeklējumu. Kolonoskopijas (apakšējas endoskopijas) izmeklējumus iespējams veikt arī anesteziologa asistētā īslaicīgā narkozē. Veicam izmeklējumus gan stacionāra, gan ambulatorajiem pacientiem (ar ģimenes ārsta nosūtījumu), kā arī maksas pakalpojumus saskaņā ar slimnīcas noteikto cenrādi.

Nodaļā veic sekojošus izmeklējumus:

  • Ezofagogastroduodenoskopija;
  • Ureāzes tests Helicobacter pylori noteikšanai;
  • Diagnostika (t.s. celiākija);
  • Svešķermeņu izņemšana no gremošanas trakta;
  • Polipu diagnostika un endoskopiska noņemšana;
  • Gremošanas trakta asiņošanas endoskopiska diagnostika un terapija;
  • Kolonoskopija – diagnostiska kā arī polipu endoskopiska noņemšana;
  • ERHP;
  • Konkrementu evakuācija no žultsvadiem;
  • Stentu ievadīšana žultsvados un pancreasa vadā;
  • Žultsvadu un pancreasa vadu patoloģijas diagnostika;
  • Bronhoskopija

Tālruņi

Pierakstīšana

63030364

Personāls

Mari-Ann Lagzdina – sertificēts endoskopists
Jurijs Stepanovs – sertificēts ķirurgs-endoskopists (veic žultsceļu endoskopiskus izmeklējumus).

BUJ

Biežāk uzdotie jautājumi

Ezofagogastroduodenoskopija (augšēja endoskopija) ir metode gremošanas orgānu (barības vads, kuņģis, divpadsmit pirkstu zarna) izmeklēšanai kā arī ārstēšanai ar lokanu instrumentu. Izmeklējuma laikā ir iespēja paņemt biopsijas (mazus gļotādas paraugus) un vēlāk tos izmeklēt mikroskopiski. Ņemam arī gļotādas paraugus no divpadsmitpirkstu zarnas celiākijas diagnostikai. Endoskopijas laikā ir iespēja noņemt polipus, apturēt asiņošanu no čūlām vai varikozām vēnām, evakuēt svešķermeņus utt.

Kā pacientam sagatavoties uz augšēju endoskopiju:
Pirms augšējās endoskopijas nedrīkst ēst un dzert vismaz 6 -12 stundas. Nav ieteicams arī smēķēt, košļāt košļājamo gumiju. Medikamentus vēlams lietot vai nu pirms izmeklējuma agri no rīta vai 30 minūtes pēc procedūras.

Izmeklējumu iesāk ar virsmas anestēzijas veikšanu, iesmidzinot rīkles gļotādai 4-6 devas Lidocaina šķīdumu. Ievieto iemutīti un ievada endoskopu caur muti barības vadā. Izmeklējuma laikā apskata un vērtē barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas stāvokli, pēc vajadzības ņem gļotādas paraugus (vai veic terapeitiskas manipulācijas: izņem svešķermeni, noņem polipus ar augstfrekvences elektroiekārtu vai aptur asiņošanu). Endoskopijas ilgums ir vidēji 7- 20 minūtes, atkarībā no manipulācijām. Pēc izmeklēšanas pacients nedrīkst ēst un dzert vēl ~30 minūtes. Izmeklējuma apraksts tiek dots pacientam līdzi uzreiz pēc izmeklējuma.

Kolonoskopija (apakšēja endoskopija) ir metode gremošanas orgānu (tievās zarnas distāla daļa, resna zarna visā garumā, taisnā zarna) izmeklēšanai kā arī ārstēsanai ar lokanu instumentu. Izmeklējuma laikā ir iespēja paņemt biopsijas, noņemt polipus, apturēt asiņošanu kā arī evakuēt svešķermeņus utt. Kolonoskopijas izmeklējums tiek piedāvāts vispārējā īslaicīgā narkozē anesteziologa vadībā.

Kā pacientam sagatavoties uz apakšēju endoskopiju:
Kolonoskopijai ir jāsagatavojās rūpīgi, jo no tā ir atkarīga izmeklējuma kvalitāte un atrade. Jau 3-5 dienas iepriekš vēlams neēst pilngraudu produktus, rīsus, graudaugu pārslas, zirņus, pupas, ogas, bietes, riekstus, magoņsēklas, popkornu, linsēklas, jāizvairās no sarkanas krāsas dzērieniem un alkohola. Divas dienas iepriekš vēlams samazināt porciju apjomu. Dienā pirms izmeklējuma drīkst ēst tikai vieglas brokastis. No plkst. 12 dienā neēst un sākt gatavot zarnu traktu ar speciāliem līdzekliem (piemēram Fortrans, Picoprep, Moviprep, Eziclen u.c.). Iesakām konsultēties ar savu ģimenes ārstu, kādu līdzekli lietot sagatavošanai izmeklējumam. Savus medikamentus drīkst lietot izmeklēšanas dienas rītā. Zobu protēzes vēlams atstāt mājās. Ieteicams atnākt ģimenes locekļa pavadībā, kas vēlāk palīdzēs nokļūt mājās. Vadīt automašīnu pēc procedūras stingri aizliegts vismaz 24 stundas! Pēc izmeklējuma drīkst ēst vieglu ēdienu, zupu, dzert ūdeni utt.

Kolonoskopiju sāk ar sedāciju. Tad caur anālo atveri tiek ievadīts ar lubrikantu klāts kolonoskopa gals. Kolonoskopu pa resnās zarnas iekšpusi ievada līdz aklās zarnas kupolam vai tievās zarnas distālā daļā. Ievadot endoskopu pa zarnu tiek iepūsts gaiss, kas izvelkot skopu daļēji tiek atsūkt (pēc izmeklējuma gan var būt īslaicīgas vēdergraizes, atraugas, kas mitējas atsākot kustēties vai ēst). Kolonoskopijas laikā tiek vērots gļotādas stāvoklis. Ja zarna no iekšpuses ir netīra, tad var neieraudzīt kādas nelielas izmaiņas gļotādā, tādēļ ļoti svarīga ir zarnas pienācīga sagatavošana. Atkarībā no atrades veic vai nu polipektomiju, paraugu ņemšanu, asiņošanas apturēšanu u.c. Biopsijas paraugi tiek sūtīti uz patologhistoloģisku izmeklēšanu. Kolonoskopijas laiks ir vidēji 30-45 minūtes. Izmeklējuma apraksts tiek dots pacientam līdzi uzreiz pēc izmeklējuma. Pēc izmeklējuma pacients var doties mājās ģimenes locekļa pavādībā.

Bronhoskopija ir elpceļu (rīkles rajons, balsenes, traheja, lielākie bronhi) izmeklēšana ar lokanu endoskopu ar videoiekārtas palīdzību. Ir jābūt needušam vismaz 6-12 stundas. Bronhoskopijas laikā var izņemt svešķermeņus, ņemt biopsijas (sīkus audu paraugus) no bronhu gļotādas vai veidojumiem morfoloģiskai izmeklēšanai kā arī atsūkt bronhu skalojumu citoloģiskai izmeklēšanai. Bronhoskopija tiek veikta tikai stacionāra pacientiem sedācijā!

ERHP (endoskopiskā retrogrādā holangiopankreatogrāfija) ir žults- un aizkuņģa dziedzera vadu izmeklējums ar lokanu instrumentu (duodenoskopu) apvienojoties ar starudiagnostiku. Ir jābūt neēdušam vismaz 6 stundas. Izmeklējuma laikā var veikt papillosfinkterotomiju, kontrastēt žultsvadus, evakuēt žultsakmeņus, implantēt stentus kā arī, diagnosticējot patoloģiju, paņemt biopsijas. Izmeklējums tiek veikts tikai stacionāra pacientiem sedācijā.

Click to listen highlighted text!